Daniel Zítka

Rodák z Havířova Daniel Zítka se narodil 20. června 1975, je bývalým českým fotbalovým brankářem a také reprezentantem, který jako desetiletý začínal roku 1985 v barvách TJ Baník Havířov, kde setrval až do roku 1993.

Zpočátku ovšem nastoupil jako běžný hráč v poli, odkud se po čase přesunul na pozici brankáře. Během svého působení v tomto klubu postupně prošel všemi mladežnickými kategoriemi, až se propracoval do týmu dospělých FK Baník Havířov (1993 – 1994). Tam odchytal celou jarní část sezóny a to v pouhých osmnácti letech.

Klubová kariéra

V roce 1994 se Daniel Zítka objevil v českém výběru U21 a také krátce působil v prvoligovém týmu FK Viktoria Žižkov, ale znovu se vrátil do druholigového FK Baník Havířov ( 1995 ) Po té ještě stihl hrát za další druholigový klub FC Slušovice a také FC Zlín, kde byl v období 1996 – 1997. Ostatně v roce 1996 se znovu ukázal ve výběru U21.

Následoval rok 1998, kdy přestoupil do prvoligového týmu 1. FC Tatran Prešov, což je nejstarší fotbalový klub na Slovensku založený 1898. Tam odchytal necelé dvě sezóny a zamířil do belgického fotbalového klubu KSC Lokeren (1999).

V té době už se v tomto klubu vyskytovali i jiní čeští hráči, například Roman Vonášek, Václav Budka a Martin Pěnička. V KSC Lokeren zůstal až do roku 2002, kdy podepsal smlouvu s bruselským RSC Anderlechtem.

V Anderlechtu působil v letech 2002 – 2010 jako brankářská jednička. Odchytal více než 200 zápasů a to jak ligových, tak i v rámci evropských pohárů.

S Anderlechtem získal celkem čtyři ligové tituly a to v letech 2004, 2006, 2007 a 2010, jednou belgický fotbalový pohár (2008) a také dva belgické Superpoháry (2006 a 2007).

Za těch osm let, které v Anderlechtu strávil, se mohl setkat s řadou vynikajících hráčů, mezi nimiž jsou například belgické hvězdy jako Vincent Kompany či Romelu Lukaku. Samozřejmě, že se mezi jeho spoluhráči, kteří v tomto klubu rovněž hráli, našli i čeští fotbalisté, třeba Martin Kolář, Jan Polák, Stanislav Vlček, Ondřej Mazuch a také Lukáš Mareček.

Posbíral také několik individuálních ocenění, jako BrEUFA EURO 2008 - Daniel Zítkaankář roku 2006 (cena novinářů), dále Brankář roku 2007 (cena prvoligových hráčů), ale i Trofej dvanáctého muže 2007 (divácká cena). Zásluhou svých stabilních, ale hlavně kvalitních výkonů v Anderlechtu si vysloužil nominaci do seniorské reprezentace České republiky. Tam v letech 2007 – 2008 odchytal za náš národní tým celkem tři utkání.

Daniel Zítka nechyběl ani na Mistrovství Evropy ve fotbale 2008, jež hostilo Rakousko a Švýcarsko. Přestože mohl v Anderlechtu působit ještě další rok, rozhodl se v roce 2010 přestoupit do AC Sparta . Po dvou letech zcela ukončil brankářskou kariéru po sezóně 2011/2012. V průběhu kariéry měl tu možnost spolupracovat se skvělými trenéry, jako například Jan Stejskal, Jacky Munaron či Filip De Wilde.

Trenérská kariéra

Ukončení brankářské kariéry ovšem neznamenal úplný konec působení v AC Sparta Praha. Naopak, Daniel Zítka zde fungoval i nadále jako trenér brankářů B týmu Sparty Praha. V sezóně 2013/2014 se Sparta rozhodla B tým zrušit a Daniel Zítka se přesunul do juniorského týmu.

Společně pak s Pavlem Srničkem (český fotbalový brankář a reprezentant, stříbrný medailista z ME 1996), který působil jako trenér brankářů Atýmu, zastřešovali výchovu mládežnických brankářů Sparty Praha. Když Pavel Srniček v roce 2015 zemřel na následky zástavy srdce, převzal brankáře A týmu právě Daniel Zítka a to v lednu 2016. Na této pozici působí dodnes.

Ve Spartě se mnou působí jeden z nejlepších mladých trenérů fotbalových brankářů v České republice, ne-li vůbec nejlepší. Jmenuje se Daniel Zítka. Nyní patří ve světě fotbalu k mým nejlepším přátelům. Dřív jsem ho vlastně neznal, až když jsem přišel do Sparty. Ale hlavně chci říct to, že bych ho nezaměstnal jen proto, že se kamarádíme. Dal bych mu práci proto, že v tom, co dělá, je jedním z nejlepších. V každém mužstvu, kde jsem chytal nebo se kterým jsem trénoval, jsem vždy chtěl mít okolo sebe co nejlepší spoluhráče, kouče a trenéra brankářů. – Pavel Srníček, z knihy Vlastními slovy

V roce 2019 Daniel Zítka zakládá společně s Matúšem Moťovským brankářskou akademii.

Fotbalová akademie Daniel Zítka

Další zajímavé zdroje:

 

Daniel Zítka
4.8 z 19 hlasů

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.